Tuesday, October 16, 2007

System edukacji w Irlandii

Zastanawiam się powoli nad przedszkolem i szkołą dla mojej córci. Zdobywam informacje, wiem coraz więcej, powoli zaczyna mi się kształtować zarys systemu, ale wiadomo, że jeszcze nie przećwiczyłam go na własnej skórze. Na razie tyle się dowiedziałam...

O systemie:

System nauczania w Irlandii dzieli się na: primary, secondary, thertiary education (third level) i further education.
Primary to odpowiednik polskich podstawówek, secondary to odpowiednik liceów, third level to szeroko pojęte studia, a further education to odpowiednik szkół policealnych.


O primary education:

W Irlandii obowiązek szkolny dotyczy dzieci które mają ukończone 6 lat. Jednakże dzieci mogą uczęszczać do odpowiednika polskiej zerówki, czyli pre - school (65% - 4 latków i ponad 95% - 5 latków chodzi). Pre - school dzieli się na dwie grupy wiekowe: Junior Infants (4 latki) i Senior Infants (5 latki). Zajęcia pre - school odbywają się przy primary school. Zwykle szkoła ma odrębny budynek dla tych dzieci. Dziecko aby pójść do Junior Infants musi mieć ukończone 4 lata (wymóg ubezpieczyciela danej szkoły).
Jeżeli dziecko nie ma ukończonych 4 lat, a chcemy mu zapewnić kontakt z rówieśnikami i językiem, to dobrym wyjściem jest zapisanie go na pewien czas do przedszkola czyli creche (przyjmują dzieci od 3 miesięcy do 5 lat) lub nursery school. Dobrą opinię w Irlandii mają przedszkola Montessori. Niestety przedszkola są płatne, ceny to od 70 do ponad 150 euro za tydzień. Jeżeli ktoś stara się o Medical Card może wpisać wydatki za przedszkole do swojej karty. Wtedy państwo płaci za przedszkole. Przedszkole działa zwykle w godzinach od 9 do 15.


Primary school trwa 6 lat. Należy wcześniej sprawdzić czy w danej szkole nie ma listy oczekujących, ewentualnie należy zapisać dziecko. Szkoły dzielą się na: państwowe (za darmo) i prywatne (płatne). Szkoły państwowe dzielą się na: wyznaniowe, świeckie, wielowyznaniowe i takie w których językiem wykładowym jest język irlandzki. Przedmioty nauczane to m.in.: języki, matematyka, szeroko rozumiane nauki przyrodnicze, wychowanie fizyczne, sztuka, muzyka, historia. Na zakończenie szkoły nie ma żadnych egzaminów.


To chyba na tyle o primary school.

No comments: