Tuesday, October 16, 2007

Irish Cervical Screening Programme (ICSP)

Dzisiaj o temacie, który wydaje się nie związany z dziećmi, ale tylko pozornie, czyli o Irish Cervical Screening Programme (ICSP).

Co to jest ICSP?

Jest to program umożliwiający bezpłatne poddanie się badaniom cytologicznym wszystkim kobietom w wieku 25 - 60 lat, mieszkającym na terenie Mid - Western Health Board. Dlaczego o tym piszę: po pierwsze badanie cytologiczne powinna przynajmniej raz na 5 lat (najlepiej częściej) zrobić sobie każda kobieta, po drugie i najważniejsze jest to jedno z podstawowych badań przy staraniu się o maluszka.

Kobiety żyjące na środkowym zachodzie miały to szczęście, że zostały wytypowane jako pierwsze do tego programu w październiku 2000 roku. Miało to umożliwić przetestowanie programu tak, aby objąć darmowym badaniem raz na 5 lat wszystkie kobiety w Irlandii w wieku 25 - 60 lat. Niestety program w dalszym ciągu za darmo jest tylko na obszarze Mid - West. W pozostałych rejonach kraju za cytologię trzeba zapłacić.

Cytologię, czyli smear test można zrobić u swojego GP, a także w klinikach: planowania rodziny, HSE (Health Service Executive) lub gabinetach ginekologicznych.

Jeżeli mieszkamy na terenie Mid - West możemy zadzwonić pod numer 1850 252 600 lub wejść na stronę www.icsp.ie
aby się zarejestrować w programie. Można też wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajdziemy w gabinecie naszego GP. Zarejestrowane kobiety dostaną zaproszenie do bezpłatnego wykonania cytologii. Badanie trwa około 5 minut, jest bezbolesne. Na wyniki obecnie poczekamy od 12 do 14 tygodnii. Cytologię ocenia się w Irlandii nie według skali Papa (czyli tak jak w Polsce), a według bardziej dokładnej. Najbardziej pożądany rezultat to: cytology patern P2, management recommendation R1, R2 lub R3.

Cytologia ma na celu wczesne wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest wywoływany przez Human papillomavirus (HPV). I tu jest dobra wiadomość: firma Merck wypuściła na rynek szczepionkę przeciwko 4 typom wirusa HPV. Szczepionka nazywa się Gardasil i jest dostępna dla dziewcząt i kobiet od lat 9 do 26.

Więcej informacji na stronie: http://www.gardasil.com/

Pomyślcie o tym koniecznie, nie tylko dla swoich dzieci ale także dla siebie...

No comments: