Tuesday, October 16, 2007

Kalendarz szczepień

Szczepienia dzieci w Irlandii.


Po przyjeździe do Irlandii, udajemy się lub dzwonimy albo do lokalnego health centre lub do lokalnego oddziału Health Service Executive. Tam prosimy o wyznaczenie dla naszego dziecka public nurse. Wyznaczona public nurse (najbliższa naszemu miejscu zamieszkania) skontaktuje się z nami i dostarczy nam książęczkę zdrowia dziecka. Jest to podstawowy dokument w którym zapisuje się, jak w Polsce wszystkie wizyty, jak również szczepienia i wyniki okresowych sprawdzianów.

W Irlandii obowiązuje nieco inny kalendarz szczepień niż w Polsce. Na stronie 23 irlandzkiej książeczki znajdziemy coś takiego jak immunisation record. Porównując dokładnie jakie dziecko miało szczepienia w Polsce (należy wziąć kalendarz wykonanych szczepień ze sobą do Irlandii) uzupełniamy tabelki. Polecam to zrobić samemu, ponieważ szanse na poprawne przekonwertowanie polskich szczepień przez tutejsze public nurse są znikome.


Kalendarz szczepień obowiązujący w Irlandii (w nawiasach nazwy polskich odpowiedników):

1. Przy urodzeniu - BCG tuberculosis vaccine (przeciwko gruźlicy, dawana w szpitalu)
2. W 2 miesiącu - "5 w 1 - Diphtheria, Tetanus, Whooping cough, Hib, polio" (błonica, tężec, krztusiec, Hib, polio) oraz Meningitis C vaccine (w Polsce nie używana)
3. W 4 miesiącu to samo co w 2 miesiącu
4. W 6 miesiącu to samo co w 2 miesiącu
5. Między 12 a 15 miesiącem - MMR - Measles, Mumps, Rubella (odra, świnka, różyczka) + Hib booster (przypominająca dawka szczepionki przeciwko Hib)
6. Między 4 a 5 rokiem życia - "4 w 1 - Diphtheria, Wooping cough, Tetanus, Polio" oraz szczepionka MMR
7. Między 11 a 12 rokiem - MMR - nie jest konieczna jeżeli dziecko otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciwko MMR
8. Między 10 a 14 rokiem - BCG- jeżeli dziecko nie jest uodpornione
9. Między 11 a 14 rokiem - Tetanus i Diphtheria


Wszystkie szczepienia są za darmo u GP a następnie w szkole. Oprócz szczepionki BCG wszystkie inne są dawane w nóżki, domięśniowo. Zwykle dziecko dostaje 2 zastrzyki. Przed szczepieniem rodzic dostaje do podpisania zgodę na szczepienie.

2 comments:

E Wilkow said...

w Irlandii nie ma obowiązku szczepień jak w Polsce, i jak wiele osób można i należy z tego prawa wolności korzystać. Ja swoje dzieci nie szczepie a jestem od 2004 i są one zdrowsze niż zaszczepieni rówieśnicy.

Unknown said...

to nie beda mogly chodzic do szkoly jesli ich nie zaszczepisz juz w irlandii weszlo takie prawo. Takze nie polecam myslec takimi kategoriami. W Navan jakies 4 mies. temu zachorowalo dziecko,ktore nie bylo szczepione i zmarlo. Bo jego matka byla madrzejsza od reszty swiata.