Tuesday, October 16, 2007

Mój artykuł o szczepieniach w gazeta.ie

http://www.gazeta.ie/art/Lekarze-w-Irlandii.html


Często mamy pytają się o szczepienia dzieci w Irlandii, nie wiedzą, czy dzieci będą musiały przejść jeszcze jakieś i w jakim czasie. Postaram się wobec tego napisać jak to wygląda na Zielonej Wyspie.

Po przyjeździe do Irlandii udajemy się lub dzwonimy albo do lokalnego health centre (ośrodek zdrowia) lub do lokalnego oddziału Health Service Executive (jest to jednostka administracyjna zajmująca się potrzebami zdrowotnymi lokalnej społeczności), numery i adresy znajdziemy w książce telefonicznej. Tam prosimy o wyznaczenie dla naszego dziecka public nurse (pielęgniarka środowiskowa). Wyznaczona public nurse (najbliższa naszemu miejscu zamieszkania) skontaktuje się z nami i dostarczy nam książeczkę zdrowia dziecka. Jest to podstawowy dokument, w którym zapisuje się jak w Polsce, wszystkie wizyty u lekarzy, jak również szczepienia i wyniki badań okresowych.

W Irlandii obowiązuje nieco inny kalendarz szczepień niż w Polsce. Na stronie 23 irlandzkiej książeczki znajdziemy coś takiego jak immunisation record. Porównując dokładnie, jakie dziecko miało szczepienia w Polsce (należy wziąć kalendarz wykonanych szczepień ze sobą do Irlandii!) uzupełniamy tabelki. Polecam to zrobić samemu, ponieważ szanse na poprawne przekonwertowanie "polskich" szczepień przez tutejsze public nurse są znikome.

Kalendarz szczepień obowiązujący w Irlandii (w nawiasach nazwy polskich odpowiedników):

1. Przy urodzeniu - BCG tuberculosis vaccine (przeciwko gruźlicy, dawana w szpitalu)

2. W 2. miesiącu życia "5 w 1" - Diphtheria, Tetanus, Whooping cough, Hib, Polio (błonica, tężec, krztusiec, Haemophilus Influenzae typ B, polio) oraz Meningitis C vaccine (przeciwko zapaleniu opon mózgowych, w Polsce nie stosowana)

3. W 4 miesiącu: to samo, co w 2 miesiącu

4. W 6 miesiącu: to samo, co w 2 miesiącu 5. Między 12 a 15 miesiącem - MMR - Measles, Mumps, Rubella (odra, świnka, różyczka) + Hib booster ("przypominająca" dawka szczepionki przeciwko Hib)

6. Między 4 a 5 rokiem życia "4 w 1" - Diphtheria, Whooping cough, Tetanus, Polio (błonica, krztusiec, tężec, polio) oraz szczepionka MMR

7. Między 11 a 12 rokiem - MMR - nie jest konieczna, jeżeli dziecko otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciwko Measles, Mumps, Rubella (odrze, śwince, różyczce)

8. Między 10 a 14 rokiem BCG (przeciwko gruźlicy) - jeżeli dziecko nie jest uodpornione

9. Między 11 a 14 rokiem - Tetanus i Diphtheria (tężec, błonica)


Wszystkie szczepienia są za darmo u GP (General Practitioner, odpowiednik polskiego lekarza rodzinnego) a następnie w szkole. Oprócz szczepionki BCG wszystkie inne są dawane w nóżki, domięśniowo. Zwykle dziecko dostaje 2 zastrzyki podczas jednej wizyty. Przed szczepieniem rodzic dostaje do podpisania zgodę. Nie należy się niepokoić, jeżeli przed szczepieniem dziecka nie obejrzy lekarz, w Irlandii normalną praktyką jest ocena i dopuszczenie do szczepienia przez pielęgniarkę.


Co do szczepień w Irlandii, jest ich zdecydowanie mniej. W Polsce obowiązuje od 13 do 16 wizyt na szczepienia, od urodzenia do 19 roku życia. W Irlandii w zasadzie tylko 7 (wymienione przeze mnie powyżej szczepienia nr 7 i 8 mogą nie być konieczne). Poza tym państwo irlandzkie płaci za wszystkie wymienione przeze mnie szczepienia, w tym za Hib (za który w Polsce trzeba płacić) i szczepionkę przeciwko Meningitis C (zapalenie opon mózgowych). Nie ma w Irlandii natomiast obowiązkowych szczepień przeciwko: WZW typu B (żółtaczka typu B), WZW typu A (żółtaczka typu A) i na ospę wietrzną.

W Irlandii obowiązkowe szczepienia przeciwko żółtaczce państwo dopiero planuje wprowadzić, więc gorąco polecam zadbać o zabezpieczenie dziecka we własnym zakresie. Niestety żółtaczka w tutejszych szpitalach zdarza się. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, co do szczepień, możemy zwrócić się o pomoc do: lokalnego oddziału Health Service Executive (HSE), naszego GP lub public nurse.

No comments: