Tuesday, October 16, 2007

Mój artykuł o lekarzach w gazeta.ie

Mój artykuł z gazeta.ie http://www.gazeta.ie/art/Lekarze-w-Irlandii_2.html

W Irlandii podstawową opiekę zdrowotną nad rodziną sprawuje General Practitioner, w skrócie GP. Jest to odpowiednik polskiego lekarza rodzinnego. Zajmuje się on opieką nad dziećmi, dorosłymi, kobietami w ciąży, daje skierowania do lekarzy specjalistów tzw. consultants.

Aby wybrać swojego GP, a powinniśmy go mieć, należy albo poszukać w książce telefonicznej pod General Practitioners, albo zwrócić się do swojej public nurse (pielęgniarki środowiskowej, szerzej o public nurse w następnym artykule), lub też do lokalnego oddziału Health Service Executive (HSE). Jeżeli korzystamy z książki telefonicznej, to musimy się przygotować na to, że w niektórych gabinetach usłyszymy: "przykro nam, ale doktor nie ma już miejsc". Niestety zdarza się to, jako że jeden GP nie może mieć więcej niż 2000 pacjentów. Natomiast z HSE lub od public nurse dostaniemy już listę lekarzy, którzy mają wolne miejsca. Następnie należy udać się do wybranego GP i zapisać się, czyli podać imiona i nazwiska członków rodziny.


Jeżeli nie jesteśmy posiadaczami medical card (o medical card szeroko w następnych artykułach), za każdą wizytę u naszego GP musimy zapłacić - obecnie jest to 50 euro. Płacimy również za wszystkie badania typu: badanie krwi, posiewy itd. Dostęp do GP jest raczej natychmiastowy, zwykle można zapisać się na następny dzień.


Problemy i to poważne zaczynają się wraz z dostępem do lekarzy specjalistów. Należy uwzględnić to przy przyjeździe do Irlandii!!!
Jeżeli nasze dziecko lub my wymagamy specjalistycznego leczenia, należy naprawdę bardzo poważnie pomyśleć o pozostaniu w Polsce. Nie straszę tu nikogo, tak tutaj to po prostu wygląda.

Droga do specjalisty wiedzie przez gabinet GP gdzie za wizytę płacimy 50 euro, wystawia nam on skierowanie. Mamy teraz dwa wyjścia: czekamy (bardzo długo czekamy...) na wizytę u lekarza "państwowego" albo decydujemy się na wizytę u specjalisty prywatnie - koszt 200 euro i czekamy również.
Generalnie na wizyty u "państwowych" lekarzy specjalistów czeka się od 6 nawet do 36 miesięcy. Ażeby nakreślić skalę problemu powiem, że na wizytę u "państwowego" lekarza neurologa w hrabstwie Clare czeka się 3 lata!!!

Jeżeli decydujemy się na wizytę u specjalisty prywatnie, to musimy liczyć się ze znacznym wydatkiem i koniecznie wykupić sobie prywatne ubezpieczenie, które pokryje nam, choć częściowo, poniesione koszty (o prywatnych ubezpieczeniach w następnych artykułach). Ale oczekiwanie nas nie ominie. Na wizytę prywatnie na przykład u lekarza ginekologa zaczekamy około 3 miesięcy, państwowo możemy czekać nawet rok. Jeżeli mamy prywatne ubezpieczenie to pamiętajmy, aby po każdej wizycie u GP lub lekarza specjalisty wziąć rachunek, bez tego nasz ubezpieczyciel nie zrefunduje nam poniesionych wydatków.


Przydatne informacje na temat skrótów lekarzy:

BAO Bachelor of Obstetrics bakalaureat (niższy stopień naukowy)
z położnictwa
BAO Bachelor of Optometry bakalaureat z optometrii (lekarz specjalista od wad wzroku)
BCh Bachelor of Surgery bakalaureat z chirurgii
BChD (BDS) - Bachelor of Dental Surgery bakalaureat z chirurgii szczękowej
BDSc - Bachelor of Dental Science bakalaureat z dentystyki
DCh Doctor of Surgery lekarz chirurg (wyższy stopień naukowy niż bakalaureat)
DChD (DDS) - Doctor of Dental Surgery lekarz, chirurg szczękowy
DDS - Doctor of Dental Sciences lekarz dentysta
DO - Doctor of Osteopathy lekarz osteopatii
DO - Doctor of Optometry lekarz optometra
DOrth - Diploma in Orthodontics lekarz ortodonta
MB Bachelor of Medicine bakalaureat z medycyny
MD - Doctor of Medicine lekarz medycyny
MD PhD Doctor of Medicine, Philosophy Doctor - lekarz, doktor nauk medycznych
MICGP Member of the Irish College of General Practitioners członek Irlandzkiego Stowarzyszenia Lekarzy GP
MRCGP Member of the Royal College of General Practitioners członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Lekarzy GP
MRCOG Member of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists członek brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Położników i Ginekologów

No comments: