Tuesday, October 16, 2007

PŁATNA opieka medyczna w Irlandii

1. Opieka medyczna w Irlandii jest PŁATNA dla wszystkich (dzieci też)

WYJĄTKI:

1. Jeżeli masz medical card to nie płacisz za opiekę medyczną dla siebie jak i Twoich dzieci. Za darmo masz wizyty u GP, wizyty u lekarzy specjalistów, leczenie w szpitalu, lekarstwa, badanie wzroku i słuchu. Natomiast nie ominie Cię baaardzo długie oczekiwanie do lekarzy specjalistów. Ale musisz mieć medical card - przeszukaj forum, były na ten temat dyskusje.
2. Nie ma czegoś takiego jak "państwowa przychodnia zdrowia" - są Health Centres które służą właśnie tym, którzy mają medical card.
3. Wszystkie dzieci mają zapewnione szczepienia za darmo, zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym.
4. Dzieci w szkole przechodzą okresowe, darmowe badania stanu zdrowia (nie jest to regularna opieka medyczna)
przeprowadzane przez public nurse. Jeżeli podczas tych badań wyjdzie, że dziecko ma jakieś zaburzenia w zakresie, słuchu czy wzroku, czy inne zaburzenia rozwojowe jest leczone za darmo w specjalistycznej przychodni przyszpitalnej.
5. Za wszystkie wizyty u GP i lekarzy specjalistów, jeżeli nie masz medical card musisz płacić. I nie ma zmiłuj się...
6. Za lekarzy stomatologów dla siebie oraz dzieci również musisz płacić, chyba, że w szkole jest zakontraktowany lekarz stomatolog, ale to nie jest normą, albo jeżeli masz medical card.
7. Darmowe są: opieka nad ciężarną, poród, 2 wizyty public nurse u matki w połogu, 2 wizyty noworodka u GP, w ciągu pierwszych 6 tygodni po urodzeniu, oceniające jedynie rozwój dziecka (jeżeli dziecko zachoruje na coś to musisz płacić).