Tuesday, October 16, 2007

Kiedy TRZEBA posłać dziecko do szkoły?

Istnieją dwa pojęcia: obowiązek szkolny i nieobowiązkowa możliwość posłania dziecka do zerówki lub przedszkola.

Obowiązek szkolny to konieczność posłania dziecka do pierwszej klasy, jest to regulowane przez irlandzkie prawo. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Czyli jeżeli dziecko ma 6 lat to musi pójść do szkoły. Natomiast nie ma prawnego obowiązku posyłania dzieci przed skończeniem 6 lat do czegokolwiek.

Natomiast nieobowiązkowa możliwość posłania dziecka do "zerówki" dotyczy dzieci w wieku 4 i 5 lat. I jest dokładnie tak jak napisałam we swoim wcześniejszym poście. Nie jest to obowiązkowe.


Co do szczepień: w Irlandii jest ich zdecydowanie mniej: w Polsce obowiązuje od 13 do 16 wizyt na szczepienia od urodzenia do 19. roku życia, w Irlandii w zasadzie tylko 7. Poza tym państwo płaci za wszystkie wymienione przeze mnie szczepienia w tym za Hib (za który w Polsce trzeba płacić) i szczepionkę przeciwko Meningitis C (zapalenie opon mózgowych). Nie ma w Irlandii natomiast obowiązkowych szczepień przeciwko: WZW typu B, WZW typu A i na ospę wietrzną.

W Irlandii obowiązkowe szczepienia przeciwko żółtaczce państwo dopiero planuje wprowadzić, więc gorąco polecam zadbać o zabezpieczenie dziecka we własnym zakresie. Niestety zółtaczka w tutejszych szpitalach zdarza się.

No comments: